Jest wielu kierowców, którzy tak naprawdę do końca nie wiedzą, jakie zadania ma na co dzień do wykonania chłodnica. A okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Kiedy ten element zaczyna szwankować, dalsza jazda staje się praktycznie w ogóle niemożliwa… Jakie są objawy, że nie wszystko w tym temacie jest w odpowiednim porządku? Czy wymiana chłodnicy na używaną jest opłacalna? A może lepiej mimo wszystko zdecydować się na coś nowego?

Kiedy chłodnica jest zepsuta?

Chłodnica to zdecydowanie najważniejszy element w układzie chłodzenia. Za co odpowiada? Najkrócej rzecz ujmując za utrzymanie odpowiedniej temperatury. Dzięki temu elementowi możemy jeździć bezpiecznie po drogach polskich lub zagranicznych. Kiedy chłodnica jest zepsuta, dalsze pokonywanie kolejnych kilometrów nie jest możliwe. W jakich sytuacjach możemy zaobserwować, że dzieje się coś nie tak? Przede wyszytym warto weryfikować wszystkie czujniki. Jeśli widzimy, że wskaźnik temperatury przewyższa dopuszczalne wartości, to należy bezwzględnie zjechać na bok oraz wyłączyć silnik. Jeśli tego nie zrobimy, to zaraz spod maski może zacząć wydobywać się dym. A to już bardzo krótka droga do dalszych, poważnych uszkodzeń. Nie wolno zatem do tej sytuacji dopuszczać. Oczywiście, jeśli np. po kilku, kilkunastu minutach jazdy wskaźnik temperatury bardzo szybko wychylił się w prawą stronę, to ten fakt nie może być bagatelizowany. W końcu w normalnych warunkach taka właśnie sytuacja nie powinna mieć miejsca. Warto także zawsze przed rozpoczęciem jazdy sprawdzać, czy w zbiorniku nie brakuje płynu. Pamiętaj, że niedobory na tej właśnie płaszczyźnie są bardzo niebezpieczne. Przez nie może dojść do wielu problemów. Czasami można dostrzec wycieki płynu chłodniczego. Są one spowodowane m.in. nieszczelnościami. Jeśli takowe zauważasz, to należy jak najszybciej ten problem wyeliminować. Wszystko to bowiem prowadzi do kłopotów z układem chłodzenia. Jeśli natomiast nie będzie on funkcjonował należycie, to może bardzo szybko dochodzić do przegrzania silnika. W takiej sytuacji nie można kontynuować dalszej jazdy.

Czy warto w razie czego kupować używane elementy?

Chcesz zdecydować się na jakieś używane elementy? W tym aspekcie nie powinno się oszczędzać. Może okazać się tak, że za jakiś czas (zazwyczaj niedługi) znowu… będzie konieczna wizyta u mechanika itp. Dlaczego tak się dzieje? Używane chłodnice, które przez pewien okres nie są eksploatowane, bardzo szybko ulegają szkodliwemu procesowi korozji. Biorąc pod uwagę akcesoria nie tylko aluminiowe, ale tak samo miedziane. Niektórzy kierowca chcą zaoszczędzić pieniądze w tym temacie, ale to okazuje się bardzo kiepskim pomysłem. Szczególnie że nowe elementy wcale tak dużo nie kosztują. Poza tym możesz liczyć na atrakcyjne warunki finansowe pod kątem samego zamontowania tych akcesoriów w odpowiednie miejsce naszego samochodu.

Najlepiej zdecydować się na nowe modele

O wiele lepszym rozwiązaniem jest zatem nowa chłodnica. Nie wiesz, co kupić? Kompletnie nie znasz się na tej dziedzinie? Dodatkowo masz pewność, że nie poradzisz sobie samodzielnie z montażem? W takim razie warto wybrać się do https://www.cemot.pl/. To profesjonalny warsztat i zarazem serwis samochodowy w jednym. Eksperci posiadają dostęp do nowych części o odpowiedniej jakości. Dodatkowo fachowcy wykonają za Ciebie usługę wymiany starego elementu na nowy. Teoretycznie możesz próbować zrobić to na własną rękę. W praktyce nie zawsze jest to dobry wybór. Nawet, jeśli posiadasz elementarne wiadomości związane z motoryzacją. Pamiętaj, że wystarczy jeden zły ruch, który może spowodować uszkodzenia itp. Jeśli zatem ktoś nie jest doświadczony na tym polu, to lepiej wybrać ekspertów. Dzięki temu wymiana chłodnicy na nową zostanie wykonana szybko, sprawnie, a Ty od razu poczujesz jakość w trakcie jazdy samochodem. Co jeszcze przemawia za tym, by zdecydować się na nowe chłodnice? Warto wiedzieć, że często koszt używanych elementów jest tylko niewiele mniejszy. A takie właśnie chłodnice mogą bardzo szybko ulec uszkodzeniu. Lepiej zdecydować się na pomoc fachowców, którzy świadczą profesjonalne usługi i dają kilka lat gwarancji na sprzedawane elementy, jak i na wykonywane przez siebie zadania.

Chłodnica – jak o nią dbać?

Zazwyczaj porządne chłodnice to stosunkowo trwałe elementy układu. Powinny spokojnie wytrzymać kilka lat eksploatowania. Eksperci dodają, że porządne elementy tego właśnie typu są przeważnie używane biorąc pod uwagę setki tysięcy przejechanych kilometrów. Tutaj sporo zależy jednak nie tylko od marki producenta, sposobu montażu itp. Co jeszcze jest istotne? To, jak na co dzień będziemy troszczyć się o chłodnicę. Na pewno warto systematycznie kontrolować poziom płynu w zbiorniczku. Zadbaj o to, by tej cieczy nie brakowało. Warto co jakiś czas udać się do wykwalifikowanego mechanika, by ten ocenił jakość takiego płynu. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy nie był on zbyt długo wymieniany. Sprawdzaj także, czy w obrębie zbiornika nie ma żadnych nieszczelności itp. Zaleca się także regularnie wymieniać płyn (najlepiej tak często, jak sugeruje to producent).