Wśród wielu zawodów związanych z naprawą i obsługą samochodów jedno z kluczowych miejsc zajmuje zawód blacharza samochodowego.Ten specjalista posiada wiedzę zawodową na temat prawidłowego odbudowania uszkodzonej karoserii pojazdu, niezależnie od złożoności naprawy i powagi uszkodzeń. Jednocześnie zapotrzebowanie na takich specjalistów jest bardzo duże, a praca ta należy do najlepiej płatnych. Aby utrzymać dobrą opinię blacharz samochodowy musi ciężko pracować i ciągle się uczyć, ponieważ na rynku pojawiają się nowe modele samochodów, które mają własne cechy budowy nadwozia.

Co robi blacharz samochodowy?

Blacharz samochodowy zajmuje się prostowaniem metalu, odbudowując karoserię samochodów po wypadku. Zawód obejmuje kilka kategorii o różnej złożoności. Specjalista jest w stanie odnowić powierzchnię, wyeliminować pęknięcia i odpryski tak, aby nie pozostał ani jeden ślad.

Nadwozie można podzielić na kilka elementów:

  • Samo nadwozie, rama samochodu z dachem, która określa kształt samochodu i zawiera całe wypełnienie samochodu: silnik, skrzynię biegów, zawieszenie, podwozie, wnętrze samochodu.
  • Dołączone elementy karoserii: przednie i tylne błotniki, drzwi, przednie i tylne szyby, a także maska, klapa bagażnika, zderzaki.

Podczas prac naprawczych blacharz samochodowy nie tylko wymieni uszkodzone części na nowe, ale wykonuje również następujące rodzaje prac:

  • Przywraca geometrię karoserii.
  • Prostuje wgniecenia.
  • Wykonuje różne rodzaje prac spawalniczych.
  • Dostosowuje nowe części do wymiany uszkodzonych.
  • Naprawa i renowacja elementów karoserii, zderzaków, progów.
  • Demontaż i montaż zderzaka, reflektorów, drzwi, klejenie listew, emblematów, prace montażowe przy szybach.
  • Nakłada szpachlę.
  • Szlifuje karoserię w celu uzyskania jednej płaszczyzny.

Kiedy potrzebna jest pomoc blacharza samochodowego?

Konieczność naprawy blacharki w samochodzie jest spowodowana uszkodzeniem elementów karoserii wskutek wypadku, przypadkowego uszkodzenia podczas jazdy lub postoju, klęsk żywiołowych, korozji karoserii. Naprawa blacharska jest konieczna, aby przywrócić pierwotny wygląd i właściwości jezdne samochodu.

Wymiana części karoserii w warsztatach blacharskich

Wymiana części karoserii odbywa się zwykle na dwa sposoby, w zależności od tego, jak są one przymocowane:

  • Wymiana części mocowanych połączeniami śrubowymi (skręcanymi). Na przykład: przedni błotnik, maska, drzwi, klapa bagażnika.
  • Wymiana części przyspawanych do nadwozia. Na przykład: wszystkie elementy ramy nadwozia, podłużnicy, progu, tylnego błotnika, dachu itp.

Metoda ta wymaga wysokich kwalifikacji blacharza samochodowego – spawacza, specjalistycznych narzędzi i sprzętu spawalniczego. Blacharz wycina część we właściwych miejscach. Następnie przygotuje miejsca spawania, dopasuje część, przestrzegając wszystkich szczelin i wymiarów. Spawa, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i technologii spawania.

Jak pracuje blacharz samochodowy?

Przyjmując samochód do naprawy, blacharz samochodowy ocenia stopień uszkodzenia i określa sposób naprawy. Może to być wymiana lub naprawa poszczególnych części karoserii. I bardzo często, przy poważnych uszkodzeniach, naprawy mogą być bardzo kosztowne dla właściciela samochodu. W takim przypadku specjalista musi jak najdokładniej określić całą listę prac. Podczas sprawdzania zakresu prac do wykonania blacharz wykonuje różne pomiary przy pomocy specjalnego sprzętu. 

Można stwierdzić, że blacharz samochodowy to specjalista pracujący w warsztacie samochodowym będący swojego rodzaju rzeźbiarzem-konserwatorem geometrii karoserii samochodu. Do jego zadań należy także: ochrona karoserii przed korozją, obróbka punktów spawania oraz uszczelnienie spawów. Blacharz samochodowy pracuje z metalem, który nie został jeszcze pomalowany farbą i musi znać zawiłości lakierowania, ponieważ niektóre części są dostępne tylko przed spawaniem nowych elementów i trzeba je najpierw pomalować. Blacharz montuje w samochodzie zestawy karoserii poprawiające jego właściwości aerodynamiczne, dopasowując części. Do zewnętrznego tuningu auta stosuje się spojlery, okładziny z tworzyw sztucznych, sekcje wzmacniające zderzak, progi drzwiowe.

Zawiłości zawodu blacharza samochodowego

Naprawa karoserii jest procesem pracochłonnym i z reguły kilku specjalistów pracuje w różnych obszarach. Blacharz samochodowy często musi polegać tylko na sobie: w jednej osobie jest zarówno blacharzem, jak i lakiernikiem lub korzysta z pomocy specjalisty, który zajmuje się tylko lakiernictwem samochodowym. Naprawa karoserii to coś więcej niż tylko wymiana uszkodzonych części. Jakość renowacji nadwozia w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie samochodu po naprawie.

Aby to zapewnić, konieczne jest przywrócenie wszystkich przesuniętych punktów do pierwotnej pozycji przewidzianej przez producenta. Oprócz specjalnego wyposażenia blacharz samochodowy posiada wiedzę na temat cech konstrukcyjnych nowoczesnych nadwozi. Na przykład aluminiowe belki połączone z metalową ramą za pomocą kleju o wysokim module sprężystości, wykorzystywanie spawanych nitowanych technologie nadwozia ze stopu aluminium itp.