Tak naprawdę olej silnikowy to jedna z najważniejszych substancji, która znajduje się w naszych samochodach. Dlaczego jednak panuje tego typu opinia? Jakie zadania mają do wykonania te ciecze? Jak często olej silnikowy powinien być wymieniany? Od czego to w głównej mierze zależy? W naszym wpisie podpowiadamy także, czy można na własną rękę wymienić olej…

Jakie zadania spełnia olej silnikowy w samochodzie?

Olej silnikowy jest naprawdę bardzo istotnym elementem. Bez niego trudno o jazdę, która będzie płynna i jednocześnie bezpieczna. Jakie są zadania tego typu substancji? Chodzi przede wszystkim o zagwarantowanie właściwego smarowania, które powinno odbywać się w jednostce napędowej. Należy tutaj wspomnieć o kilku faktach. W jednostce napędowej jest wiele elementów. Sporo z nich wykonuje swoje zadania z relatywnie dużą prędkością. To nie wszystko. Dodatkowo te elementy są na ogół poddawane stosunkowo sporym obciążeniom. Gdyby zabrakło odpowiedniej ilości oleju, to silnik tak naprawdę już po kilku minutach jazdy uległby zatarciu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to oznaczałoby spore kłopoty. Samochód nie mógłby dobrze funkcjonować, co byłoby także nie do końca bezpieczne dla kierowcy, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jakie jeszcze zadania spełnia olej silnikowy w pojeździe? Okazuje się, że tych funkcji jest minimum kilka. Chodzi nie tylko o to, by silnik nie uległ zatarciu już po chwili od jego uruchomienia. Dodatkowo tego typu elementy mają za zadanie eliminować rozmaite zanieczyszczenia itp. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? Może dla niektórych to będzie niespodzianka, aczkolwiek porządny olej silnikowy chroni wnętrze jednostki napędowej przed korodowaniem.

Jak często wymienić olej?

Ta kwestia zależy od kilku aspektów. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, co sugerują nam producenci poszczególnych pojazdów. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że nie ma jednej odpowiedzi na to, jak często olej silnikowy powinien być przez nas (albo wykwalifikowanych mechaników z https://www.cemot.pl/) wymieniany. Każda marka ma swoje indywidualne wskazówki dla kierowców. Te liczby są określane na podstawie dokładnie przeprowadzonych badań itd. Dzięki temu silnik powinien pracować optymalnie. Najczęściej jest tak, że wymiana oleju musi nastąpić po przejechaniu około 30 000 km. Tak, jak jednak wspominaliśmy, jest to wyłącznie wartość orientacyjna. Jeśli chcesz się tego dokładnie dowiedzieć, to sprawdź, co sugeruje producent Twojego wozu w instrukcji obsługi samochodu. Tam właśnie powinny być podane te informacje. Co zrobić, jeśli nie jesteś w stanie znaleźć tego dokumentu? Na szczęście są inne sposoby. Zawsze możesz np. udać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Tam fachowcy podpowiedzą, kiedy ta czynność musi być zrealizowana. By jeździło się nie tylko komfortowo, lecz przede wszystkim bezpiecznie…

Czasami wymiana powinna być wykonywana częściej

To, co podaje producent, to jedna kwestia. Okazuje się, że te wskazówki, chociaż bardzo cenne, nie zawsze muszą być w 100% brane pod uwagę. Co jest bardziej kluczowe w ramach tego zagadnienia? To styl jazdy. Tak samo, jak sposób i zarazem miejsce eksploatowania posiadanego samochodu. Warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach wymiana oleju silnikowego, by auto działało bez zarzutu, powinna być wykonywana znacznie częściej. Kiedy tak się dzieje? Np. biorąc pod uwagę osoby, które używają samochodu jedynie na krótkich trasach. Jeździsz tylko i wyłącznie z domu do pracy? Twoje auto jest używane jedynie przez łącznie kilkanaście minut każdego dnia? Eksperci podkreślają, że wtedy oleje silnikowe szybciej się zużywają. Z czego to wynika? Na stosunkowo krótkich dystansach oleje silnikowe nie osiągają roboczej temperatury. Przez to z tych cieczy nie odparowuje woda we właściwych ilościach. To powoduje, że oleje silnikowe o wiele szybciej tracą swoje właściwości typowo smarne, a z tego przecież są głównie rozliczane. W takiej właśnie sytuacji ich wymiana powinna być wykonywana częściej. Zaleca się, by robić to minimum jeden raz w ciągu roku kalendarzowego.

Samodzielna wymiana oleju – czy jest to możliwe?

Jak najbardziej tak. Wbrew temu, co wiele osób uważa, wykonanie tego zadania wcale nie jest aż tak trudne. Warto jednak posiadać chociaż podstawowe umiejętności i narzędzia. Nie masz zielonego pojęcia, jak to zrobić? Nie posiadasz kwalifikacji, sprzętu oraz czasu, by na spokojnie zająć się tym zagadnieniem? W takim razie warto zdecydować się na pomoc ekspertów z https://www.cemot.pl/. To profesjonalny warsztat i serwis samochodowy w jednym. Usługi są profesjonalne, dokładne i tanie. Warto wiedzieć, że eksperci podpowiadają też, kiedy konieczna jest wymiana oleju silnikowego. Gdy nadchodzi taki moment działają sprawnie i precyzyjnie. Warto dodać, że fachowcy wymieniają olej zgodnie ze wszystkimi zasadami. Klienci mają gwarancję, że potem samochód będzie pracował na optymalnych obrotach. Jeśli zatem nie masz pewności, czy sam sobie poradzisz z tym zadaniem, to lepiej wybrać ekspertów.