Czym są alufelgi?

 Zanim przejdziemy do zalet felg aluminiowych i wymiany opon na alufelgach, najpierw musimy omówić materiał, z którego są one wykonane. Mówiąc konkretnie o felgach aluminiowych mamy na myśli koła wykonane z metali takich jak stopy aluminium i magnezu. Ze względu na metale, które najczęściej składają się na koła aluminiowe, często określa się je również mianem kół stworzonych z losowych materiałów.

Felgi aluminiowe są wykonywane poprzez odlewanie lub kucie, chociaż inne metody produkcji w całej historii obejmowały sposoby odlewania grawitacyjnego. Koniec końców na całym świecie alufelgi uzyskały opinie kół lżejszych od stalowych odpowiedników. Warto pamiętać o tym, że bez względu na metodę wykonania kół z aluminium, są one niezwykle plastyczne, dlatego też możliwe jest wykonywanie przeróżnych projektów. Wymiana opon na alufelgach umożliwia z tego powodu największą ilość możliwości zmiany kształtu. To właśnie aluminiowe felgi umożliwiają kierowcom na całym świecie spełniać ich marzenia designerskie.

Wymiana opon na alufelgach to na ogół droga inwestycja. Z reguły są one droższe od stalowego odpowiednika, dlatego też były kiedyś dobrą opcją dla rynku wtórnego, chyba że byłeś jedną z osób, która kupowała sportowe lub luksusowe auto, wyższej klasy. Na przełomie kilku dekad ta praktyka znacznie się zmieniła. Coraz więcej producentów oferuje wymianę opon na alufelgach obecnie nawet w wersji kompaktowej. Zakup aluminiowych kół do aut nie jest już tak drogą inwestycją. Większość osób jest w stanie sobie na nie pozwolić.

Zalety kół na aluminiowych felgach.

Materiał stopu ma wiele zalet w stosunku do innych produktów. Oto niektóre z zalet, które znajdziemy w pojazdach z aluminiowymi felgami:

Estetyka kół

Jak powiedzieliśmy już na samym początku, felgi aluminiowe pozwalają na wyprodukowanie wielu różnorodnych wzorów i kształtów, dlatego też wyglądają o wiele bardziej stylowo. Wynika to w dużej mierze z o wiele bardziej złożonego procesu produkcyjnego w celu stworzenia felg aluminiowych, który pozwala na naprawdę nietypowe, a nawet niezwykle kreatywne i niestandardowe projekty. Połóż stalowe koło na feldze aluminiowej, a stanie się dla ciebie jasne, które z nich wygląda o wiele lepiej.

Wydajność 

Wygląd nie jest jedyną rzeczą, która sprawia, że felgi aluminiowe to niezwykle pożądany na rynku motoryzacyjnym produkt, a wymiana opon na alufelgach staje się coraz częściej poruszanym zagadnieniem. Dla przykładu możemy zaznaczyć, że felgi aluminiowe są o wiele lżejsze od stalowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomaga to pojazdowi w zakresie oszczędności paliwa, hamowania, a nawet przyspieszenia podczas jazdy. Układ kierowniczy i wygoda podczas poruszania osią kierownicy stają się o wiele bardziej przystępne, gdy wymienimy koła w pojeździe na aluminiowe. Lżejsze koła pomagają także w ograniczeniu eksploatacji naszego pojazdu. Dzięki nim nasze auto będzie o wiele mniej zużywało swój silnik, jak i zawieszenie, które bardzo często jest bolączka wielu kierowców, którzy mają auta o niskim podwoziu.

Lekkość kół

Chociaż nadmieniliśmy tę korzyść już w poprzednim punkcie, warto wspomnieć dodatkowo o liczbach, które kryją się za wagą kół. Każde 10% zmniejszenia masy pojazdu przekłada się aż na 7% zwiększenia oszczędności paliwa w trakcie jazdy. Jest to duża ilość dla osób, które korzystają ze swojego auta codziennie. W skali roku ekwiwalent tej oszczędności osiąga ogromne kwoty pieniędzy.

Odporność kół na korozję

Ostatnią kluczową zaletą felg aluminiowych i materiału stopowego, który jest wykorzystywany podczas wymiany opon na alufelgach, dotyczy tego, że są one o wiele bardziej uodpornione na rdzewienie i korozję w porównaniu ze stalą i innymi wykorzystywanymi w motoryzacji materiałami metalowymi. Koniec końców, gdy zapłacisz już więcej za wymianę opon alufelgach, miłym dodatkiem do zakupu będzie fakt dotyczący tego, że pozostaną z tobą o wiele dłużej. Dzięki materiałowi i sposobom ich tworzenia możesz mieć pewność co do tego, że przez bardzo długi czas zachowają swój świetny stan.

Jak widać, aluminiowe felgi to znacznie więcej niż tylko inny rodzaj kół. Dla wielu są jedynym rodzajem koła, które jest w dzisiejszych czasach godne zakupu.

Dbanie o felgi

Jeżeli używasz felg aluminiowych, bardzo ważnym elementem jest dbanie o nie, aby pozwolić im zachować trwały i estetyczny stan przez jak najdłuższy czas. Niestety mało kto w dzisiejszych czasach przejmuje się stanem swoich kół do momentu, w którym po prostu nie ulegną uszkodzeniom lub nie zaczną wykazywać znacznych objawów nadmiernej eksploatacji.

Możesz na przykład zauważyć dziwne, uderzające dźwięki podczas prowadzenia samochodu lub odczuwać wibracji w okolicach swoich opon. Jeżeli są to nietypowe wibracje, które nigdy wcześniej nie występowały, prowadzenie pojazdu może zacząć wydawać się niezwykle nieprzyjemne.

Dlatego należy okresowo sprawdzać stan kół w swoim aucie. Czasami uszkodzoną felgę aluminiową można naprawić. Jest to jednak trudne i niewiele jest warsztatów, które się w tym specjalizują. Z reguły zaleca się, szczególnie w szybkich i intensywnie eksploatowanych autach, wymianę uszkodzonych alufelg.