Bardzo często zdarza się tak, że skoro coś nie jest obowiązkowe, to znaczy, że wcale nie trzeba tego robić, prawda? To mylne przekonanie sprawia, że wielu ludzi poprzez swoją nieumyślność traci zdrowie, a często nawet i życie. Mowa jest tutaj przede wszystkim o wymianie opon na zimowe, bowiem tym właśnie tematem chcielibyśmy zająć się w poniższym artykule. Warto zaznajomić się z tymi informacjami, by móc postawić na to, co okaże się być dla nas najlepsze i co najważniejsze – najbardziej bezpieczne. 

Obowiązek a zalecenie

Jeżeli coś jest obowiązkowe, to znaczy, że każdy musi się do tego dostosować i to właśnie zrobić. Jeśli coś jest zalecane, to znaczy, że nie musi tego robić, ale dobrze by było, gdyby jednak to zrobił. Rozumiemy? Tak właśnie jest w przypadku wymiany opon z letnich na zimowe. W Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych w tej porze roku, a więc skoro nie ma ustawowego obowiązku, nie każdy stosuje się do zaleceń. A jest to największy błąd, jakiego tylko można dokonać. Jazda na nieodpowiednim ogumieniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, co skutkuje nie tylko zepsuciem swojego auta, ale również narażeniem na utratę zdrowia, a nawet i życia siebie, pasażerów, jak również i innych uczestników ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien być przede wszystkim osobą odpowiedzialną i to za siebie i za innych ludzi. Jazda na oponach letnich zimą z pewnością z taką odpowiedzialnością niewiele ma wspólnego.

Kiedy zalecana jest wymiana opon z letnich na zimowe?

Z pewnością dużo wcześniej, niż wielu kierowców to robi. Jak co roku, firmy wulkanizacyjne w okresie zimowym mają ręce pełne pracy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każdy właściciel samochodu czeka z taką wymianą do ostatniej chwili. Dopiero, gdy spadnie śnieg nagle pojawia się sygnał – trzeba wymienić opony! No właśnie, a powinniśmy zrobić to zdecydowanie wcześniej. Zaleca się wymianę opon wtedy, gdy na drodze panują zimowe warunki pogodowe. Co to znaczy? W momencie, gdy widoczne są na drodze oblodzenia nawierzchni, gdy pojawia się ubity lub rozmokły śnieg. Co więcej, kluczowe znaczenie ma również i sama temperatura, która powinna mieć poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeśli taka się pojawia, jak najbardziej jest to już pora na wymianę. 

opony zimowe

Dlaczego warto stawiać na wymianę opon na zimowe?

Opony zimowe wykonane są ze specjalnej mieszanki gumowej, w której to znajdują się większe proporcje naturalnej żywicy, niż w przypadku opon letnich. Wszystko to prowadzi między innymi do uzyskania produktu bardziej elastycznego, który nawet w temperaturze 7 stopni Celsjusza, radzi sobie po prostu doskonale, co w konsekwencji prowadzi do lepszego trzymania się nawierzchni. Co więcej, opony zimowe posiadają na swojej powierzchni specjalne rowki i zebra na bieżniku, które w porównaniu do opon zimowych są zdecydowanie głębsze. Jadąc w śniegu, auto  lepiej sobie wówczas radzi. Nie ma więc wątpliwości, że jazda z oponami zimowymi w okresie zimowym stanowi najbardziej bezpieczne i komfortowe rozwiązanie, na jakie powinien postawić każdy właściciel pojazdu.

A co z oponami zimowymi, którymi jeździmy latem? Takie rozwiązanie w drugą stronę również nie jest zalecane i jest mało efektywne. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z faktu, że że mają one zdecydowanie wyższą odporność toczenia się, gdy pogoda jest ciepła, a do tego wykazują dłuższą drogę hamowania. Patrząc na przykład – jeśli auto będzie posiadało opony zimowe, a temperatura na zewnątrz wyniesie 15 stopni Celsjusza, wówczas droga hamowania takiego auta może być nawet o siedem metrów dłuższa, w porównaniu do hamowania oponami letnimi. 

Opony zimowe – nowe czy używane?

Bardzo wielu właścicieli samochodów ma ogromny dylemat – postawić na opony nowe czy wybrać te używane. W gruncie rzeczy trudno jest odpowiedzieć na to pytanie odpowiednio. Wszystko zależy od stopnia zużycia opon używanych. Może zdarzyć się bowiem tak, że trafimy na model, który będzie niemal doskonały i zapłacimy za niego dużo mniejsze pieniądze, niż za produkty nowe. Jednocześnie też przeglądając oferty, możemy trafić na ciekawe promocje i otrzymać opony zimowe nowe w atrakcyjnej cenie. Zawsze więc należy kierować się właśnie jakością otrzymywanego produktu, bo ona odgrywa wartość nadrzędną. Choć wiadomo, każdy z nas zwraca uwagę na oszczędności, bo jest to zrozumiałe, to jednak w pierwszej kolejności należy spojrzeć na jakość, a dopiero potem na cenę, nie odwrotnie. Dobrze jest znaleźć zaufany warsztat wulkanizacyjny, w którym można kupić opony, a ten na pewno wybierze dla nas jak najlepsze z możliwych rozwiązanie. 

Właściwe dobranie ogumienia do warunków, jakie panują na zewnątrz jest więc niezwykle ważne i istotne. Oprócz bezpieczeństwa, które stanowi element nadrzędny, można w ten sposób zaoszczędzić także na paliwie i na energii. I choć wiadomo, dla każdego właściciela auta jest to wydatek, to jednak warto mieć go na uwadze, by czuć się na drodze pewnie i bezpiecznie.