Często kierowca auta pamięta o istnieniu akumulatora, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie słyszy zwykłych dźwięków towarzyszących uruchomieniu silnika. W naszych czasach rozładowane źródło prądu może stać się koszmarem dla mieszkańca metropolii, który zawsze gdzieś się spieszy. Jakie działania pomogą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z rozładowującym się akumulatorem?

Co może być przyczyną rozładowującego się akumulatora?

Dlaczego akumulator jest rozładowana do poziomu krytycznego i jak tego uniknąć? W rzeczywistości rozładowanie jest normalnym trybem pracy tego urządzenia, które ma tylko dwa tryby pracy rozładowanie i ładowanie. Problemy pojawiają się, jeśli zużyta energia nie jest uzupełniana w wystarczającej objętości. Dzieje się tak z dwóch powodów: awarie sprzętu elektrycznego i błędy operacyjne.

Jakie awarie sprzętu elektrycznego mogą doprowadzić do rozładowania akumulatora?

Można samodzielnie sprawdzić: wyłączniki automatyczne, napięcie paska alternatora, regulator napięcia, stan okablowania, alternator. Wadliwe zespoły i części należy wymienić na nowe. Jeśli kierowca ceni swój czas i chce uzyskać gwarantowany pozytywny wynik, powinien skontaktować się warsztatem samochodowym. Można zapisać się na diagnostykę, podczas której mechanik zdiagnozuje przyczynę rozładowującego się akumulatora i ją usunie.

Jak uniknąć błędów podczas obsługi samochodu, które prowadzą do rozładowania akumulatora?

  • Podłączając nagrzewnice samochodowe, urządzenia audio / wideo, źródła światła i inne odbiorniki energii do sieci pokładowej, należy się upewnić, że alternator ma wystarczającą rezerwę mocy do zasilania dodatkowych urządzeń.
  • Stojąc przez długi czas na biegu jałowym w korkach należy pamiętać, że alternator oddaje pełną moc dopiero przy obrotach silnika powyżej 1500, a na biegu jałowym akumulator przenosi część obciążenia, dlatego wskazane jest w takich przypadkach odłączenie nadmiar odbiorników energii z sieci pokładowej.
  • Podczas używania pojazdów w trybie częstych przejazdów na krótkie odległości akumulator nie ma czasu na doładowanie z generatora i wymaga okresowego doładowania zewnętrzną ładowarką.
  • Najczęstszymi przyczynami szybko rozładowującego się akumulatora są światła boczne, które nie są wyłączone, stale zapalona lampka w bagażniku, nieprawidłowo podłączony system alarmowy.
  • Nie można używać bezpieczników o większej wartości niż określona w instrukcji obsługi pojazdu.
  • Należy bezwzględnie chronić zaciski przed utlenianiem za pomocą specjalnych środków.
  • Trzeba utrzymywać akumulator i klemy w czystości, aby uniknąć samorozładowania przez przewodzącą warstwę zanieczyszczenia powierzchni.
  • Instalując nowy akumulator, należy całkowicie usunąć plastikową folię ochronną pod nią gromadzi się kurz i brud.

Jak uniknąć szybko rozładowującego się akumulatora?

  • Jeśli kierowca nie zamierza używać samochodu przez dłuższy czas, nie powinien pozostawiać akumulatora podłączonego do sieci pokładowej, aby uniknąć całkowitego rozładowania. Może to doprowadzić do znacznej utraty jego pojemności z powodu przyspieszonego zasiarczenia płyt.
  • Przynajmniej raz w roku, najlepiej przed nadejściem chłodów, należy naładować akumulator za pomocą ładowarki sieciowej w trybie odsiarczania, sprawdzić napięcie paska alternatora.rozładowujący akumulator
  • Trzeba również wziąć pod uwagę specyfikę użytkowania i przechowywania akumulatora samochodowego zimą. Prawidłowa obsługa i przestrzeganie zasad przechowywania w zimnych porach roku, a także środki zapobiegawcze zminimalizują ryzyko nieprzyjemnych sytuacji, jak zwykle, w najbardziej nieodpowiednim momencie.
  • Być może najczęstszą przyczyną częstego rozładowywania się akumulatora jest zużycie. W końcu to urządzenie należy do materiałów eksploatacyjnych – średnia żywotność dobrego akumulatora wynosi około pięciu lat.

Inne mniej znane przyczyny często rozładowującego się akumulatora

Zdarza się również, że przyczyną częstego rozładowywania akumulatora są naturalne wibracje występujące na nierównej nawierzchni drogi. Jeżeli w trakcie montażu akumulator nie był solidnie zamocowany to na skutek regularnych wstrząsów może w końcu poluzować się i ulec uszkodzeniu. W rezultacie pojawiają się problemy z układem elektrycznym samochodu i ciągłym ładowaniem.

Jeśli ktoś jest pewien, że powyższe powody zdecydowanie nie są jego historią, to warto sprawdzić sieć pokładową samochodu: upewnić się, że przewody nie są utlenione, niepostrzępione ani zerwane, że nie ma wycieków prądu. 

Co dzieje się z akumulatorem podczas długiego rozładowania (więcej niż miesiąc)?

Akumulatory kwasowo – ołowiowe bardzo boją się głębokich rozładowań – o ponad 30%. W takich przypadkach należy je jak najszybciej naładować. Aktywna masa rozładowanego akumulatora jest przekształcana w siarczan ołowiu, czyli dielektryk. Jeśli bateria jest w stanie rozładowania przez długi czas, wówczas kryształy siarczanu ołowiu powiększają się i twardnieją, co prowadzi do ich zrzucania. Podczas próby ładowania akumulatora w trybie normalnym nastąpi nagrzewanie i obfite wydzielanie się gazu.

W przypadku głębokiego rozładowania zwykle stosuje się niewielki ładunek prądu stałego, dopóki napięcie i gęstość elektrolitu nie zostaną ustabilizowane. Ten tryb pozwala przywrócić wydajność baterii o 80-90%. Jeśli rozładowany akumulator stał bez pracy przez cały miesiąc, można spróbować go ożywić, ładując prądem 0,5-1 A, aż napięcie się ustabilizuje. Ta procedura może potrwać kilka dni.