Problem zapadającego się sprzęgła dosięga bardzo wiele samochodów. Niepoprawne jego działanie spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi pojazdu. Co znaczy, że się zapada? Najprościej mówiąc, nie wraca ono do pierwotnej pozycji. Jakie są tego przyczyny? Kiedy jazda jest niemożliwa lub znacznie utrudniona? Czy naprawa takiej usterki jest kosztowna?

Połączenia pedału ze sprzęgłem

Patrząc na sposób połączenia pedału ze sprzęgłem, możliwe jest to na trzy sposoby: mechanicznie, hydraulicznie, jak również i elektronicznie. W przypadku aut nowszej generacji, najczęściej spotykaną opcją są te hydrauliczne i to one cieszą się największą popularnością i zadowoleniem odbiorców. Z czego to wszystko wynika? Takie hydrauliczne rozwiązanie daje możliwość łatwiejszego dopasowania pracy pedału do wszelkich innych urządzeń w pojeździe. Daje możliwość stworzenia sprzęgła, które będzie pracowało lekko, miękko i sprężyście, zapewniając klientowi 100% pełnego komfortu i przyjemności samej jazdy. Co więcej, rozwiązania dla hydraulicznego systemu połączenia nie są drogie, a do tego nie wymagają skomplikowanych czynności, dlatego też ich wybór może okazać się idealny absolutnie dla wszystkich klientów. A co z połączeniem elektronicznym? W nowoczesnych samochodach mamy sprzęgło, gdzie jego pedał łączy się z potencjometrem, a ten dalej przekazuje wszelkie dane do elektrycznego siłownika operującego całym układem. 

Połączenie hydrauliczne – najczęstsze problemy z zapadającym się sprzęgłem

Jak wspomnieliśmy powyżej, dziś większość samochodów posiada połączenie hydrauliczne między samym pedałem, a sprzęgłem. Przyczyną usterki może być z jednej strony sędziwy już wiek auta, jak również i jego wyeksploatowania. Pedał zostaje w podłodze i nie odbija. To właśnie główna przypadłość, z jaką większość właścicieli samochodów musiała się już nie raz zmierzyć. Na początku pedał się zapada i ręcznie jesteśmy w stanie go cofnąć. Chwilowo możemy tak jechać, jednak z każdym kolejnym pokonanym kilometrem problem staje się coraz bardziej poważny, a to w konsekwencji prowadzi do całkowitego braku możliwości jazdy. Jeśli więc coś takiego się pojawi – starajmy się reagować natychmiast. wymiana sprzęgła

Połączenie mechaniczne – rozwiązania w przypadku starszych aut

Jeśli mówimy o samochodach nieco starszych, a więc tych, które mają to sterowanie i połączenie mechaniczne, zapadające się sprzęgło stanowi bardzo często występujący problem. W takich bowiem przypadkach wszystko sterowane jest za pomocą linki. W momencie, kiedy zaczyna coś dziać się z pedałem, winowajcą jest właśnie ona. Jeśli nastąpi utrata połączenia między pedałem, a zasadniczym układem, jest to zazwyczaj spowodowane właśnie zerwaniem się linki. Aby przywrócić układowi sprawność, niezbędna jest wówczas jej wymiana. 

Co należy zrobić, gdy pojawia się problem?

Mówimy tutaj o połączeniu hydraulicznym, bo z tym spotykamy się najczęściej. Jeśli zaczyna pojawiać się problem ze sprzęgłem, należy przede wszystkim sprawdzić poziom w zbiorniczku płynu hydraulicznego. Jeśli brakuje płynu, koniecznie należy go dolać. Bardzo często pojawia się nieszczelność w nim i to ona jest głównym winowajcą danego stanu rzeczy. Co więc zrobić? W większości przypadków wymienia się uszkodzoną część lub zestaw naprawczy w postaci uszczelnień. Dotyczy to pompy sprzęgła lub wysprzęglika. W momencie, gdy pedał zapadł się raz, najpierw sprawdzamy więc ten poziom płynu i w razie zbyt małej ilości, uzupełniamy go, ale od razu przy tym umawiamy wizytę w warsztacie samochodowym. Jeśli tego nie zrobimy, możemy czasami w najmniej spodziewanym momencie nabawić się nieprzyjemności na drodze i holowania auta.

Wybór warsztatu samochodowego

Jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy się skupić jest wybór warsztatu samochodowego, w którym można sprawdzić problem i który w razie jego wystąpienia będzie mógł taką naprawę wykonać. Nie powinno oddawać się samochodu w pierwsze lepsze ręce, ale do mechanika, który posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie, aby całość danych prac wykonać na najwyższym poziomie. Jedno jest pewne – samochodem niesprawnym nie można jeździć po drogach, ponieważ jest to niebezpieczne zarówno dla samego kierowcy i jego pasażerów, jak również i dla innych uczestników ruchu drogowego.Sprawne auto to klucz do komfortu jazdy, do pełnej wygody i pewności, że niespodziewana usterka nie będzie miała miejsca i to na środku skrzyżowania.

Zapadające się sprzęgło stanowi nie lada problem. Do warsztatów samochodowych każdego dnia zgłaszają się właściciele pojazdów, którzy z tą właśnie częścią mają szczególny problem. Jeśli będzie on bagatelizowany, może skończyć się źle, dlatego też nawet pierwsza oznaka jego niesprawnego działania, powinna od razu skierować nas do warsztatu samochodowego, by to sprawdził, postawił diagnozę i w odpowiedni sposób dokonał naprawy. To odgrywa kluczowe i nadrzędne zadanie.