badanie techniczne Szczecin

Realizujemy pełen zakres usług diagnostycznych. Wykonujemy również przeglądy, które są wymagane przepisami prawa.

Pierwszego badania technicznego nowego pojazdu dokonuje się przed jego rejestracją. Na następne pojedzie dopiero po 3 latach, kolejne po 2 latach i dopiero od ukończenia 5 lat będzie wymagało corocznych wizyt w stacji kontroli pojazdów (https://www.cemot.pl/stacja-kontroli-pojazdow-szczecin/). Jeśli chodzi o auta z instalacją LPG, służącymi w szkołach nauki jazdy lub taksówki to przeglądy techniczne od początku wykonywane są co 12 miesięcy. Należy zrobić je przed upływem terminu, który został wpisany w dowodzie rejestracyjnym.

W przypadku samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą, powypadkowych lub przeznaczonych do przewozu niebezpiecznych materiałów, przegląd powinien zostać przeprowadzony przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów.

Przegląd rejestracyjny pojazdu służy przede wszystkim bezpieczeństwu, kierowcy, pasażerów oraz pozostałych osób na drogach. Często mogą zostać wykryte usterki lub zużycie elementów eksploatacyjnych, które są kluczowe dla spokojnej jazdy.

Badanie techniczne rozpoczyna się od sprawdzenia zgodności faktycznych danych pojazdu (np. umieszczonymi na podszybiu) z wpisanymi w dokumenty. Następnie kontroluje się elementy podlegające dodatkowym procedurom, np. instalacja LPG. Tu wymagana jest ważna, udokumentowana legislacja (wydawana na 10 lat). Szczelność mechanizmu weryfikowana jest specjalnym czujnikiem. 

Oceniany jest stan ogumienia – ciśnienie powietrza w oponach, równomierność zużycia i głębokość bieżnika. Aktualnie minimalna wartość wynosi 1,6mm. Oświetlenie musi być sprawne, prawidłowo ustawione oraz mieć odpowiedni poziom jasności i barwę. Następnie sprawdza się układ hamulcowy. Służy do tego pomiar na stanowisku rolkowym, pozwala na ocenę siły i równomierności hamowania. Wskaźnik skuteczności hamulca roboczego musi wynosić powyżej 50%, a postojowego powyżej 25%. W układzie kierowniczym badaniu (https://www.cemot.pl/kontakt/) podlega stan drążków kierowniczych, wykonywane jest ono za pomocą szarpaków. Dalej podwozie i zawieszenie – wahacze, rama podwozia i amortyzatory. W przypadku tych ostatnich sprawdzana jest skuteczność ich tłumienia. Musi być ona większa niż 40%. Diagnosta zwraca uwagę także na nadwozie; stan szyb i karoserii oraz obowiązkowe wyposażenie i pasy bezpieczeństwa. 

Jeżeli podczas przeglądu zostaną wykryte usterki lub zauważony zostanie wyciek któregoś z  płynów eksploatacyjnych, pojazd nie przejdzie badania technicznego. Jeśli zagrażają one bezpieczeństwu, dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany i wysłany do odpowiedniego wydziału komunikacji. Auto należy oddać do naprawy (https://www.cemot.pl/oferta/mechanika-i-diagnostyka/) i po usunięciu nieprawidłowości udać się na ponowne badanie. Gdy wynik będzie pozytywny, można odebrać dokumenty.

Jeśli zaś wykryte usterki nie zagrażają bezpieczeństwu, kierowca otrzymuje zaświadczenie o negatywnym wyniku przeprowadzonego badania wraz z wyszczególnionymi nieprawidłowościami. Właściciel musi usunąć je w ciągu czternastu dni i wrócić na ponowny przegląd techniczny. 

 

Cemot to nowoczesna stacja kontroli pojazdów oraz serwis samochodowy. Wykonujemy profesjonalne przeglądy samochodów wszystkich wiodących marek aut. Zapewniamy:

N
możliwość rozpoznania stanu technicznego auta bez demontażu lub z demontażem częściowym – nie naruszamy podstawowego funkcjonowania połączeń
N
obsługę przez doświadczonych mechaników, którzy nieustannie poszerzają swoją wiedzę w zakresie motoryzacji i precyzyjnie zdiagnozują Twój samochód
N
zaawansowany sprzęt diagnostyczny, który pozwala precyzyjnie określić kondycję samochodu – korzystamy m.in. z diagnostyki komputerowej, jak również analizatora spalin, dymomierza oraz aparatury diagnostycznej do kontroli gazowych układów zasilania czy kontroli i regulacji świateł

Nasza stacja kontroli pojazdów oferuje m.in.:

N

pierwsze badanie samochodu sprowadzonego z zagranicy

N

okresowe badania techniczne

N

badanie samochodu z zabranym dowodem rejestracyjnym

N

badania pokolizyjne

Badania pojazdów specjalnych – w tym TAXI przystosowanych do przewozu osób, pojazdów przystosowanych do ciągnięcia przyczep i uprzywilejowanych.

Sekretariat

91 48 79 706

sekretariat@cemot.com.pl

Naprawy mechaniczne

693 933 943

obsluga@cemot.com.pl

Naprawy lakiernicze

661 357 222

obsluga@cemot.com.pl

Stacja kontroli pojazdów

91 48 79 706

obsluga@cemot.com.pl

Nasza oferta

Blacharstwo i Lakiernictwo

Naprawy blacharskie i lakiernicze, gruntowanie blach i nadawanie połysku dla pojazdów wszystkich marek